ریاضیات سال هفتم دوره اول دبیرستان

نمونه سوال ریاضی سال هفتم و دروس دیگر

162- بازی کندو
ساعت ۸:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۳/٢٢   کلمات کلیدی: بازی ها

بازی کندو


کندو (یا Hive) یک بازی دونفره است که دارای 11 جفت مهره سیاه و سفید شش‌ضلعی با اشکالی از حشرات مختلف می‌باشد. خصوصیت متمایز این بازی این است که نیازی به یک صفحه یا بُردی نداشته و آنرا میتوان روی هر سطحی بازی کرد.
مهره‌های هرتیم از سه ملخ، سه مورچه، دو عنکبوت، دو سوسک و نهایتا یک زنبور(ملکه) تشکیل شده که به مرور در بازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
این بازی که ظاهرا اولین بار در سال 2001 در انگلیس و به وسیله شخصی به نام «جان ییانی» (john yianni) ابداع شده است در سالیان بعد موفق به دریافت جوایزی معتبر در زمینه بازی از جمله دریافت جایزه "اینترنشنال گیمرز" "منسا سلکت" و "دکتر توی پروداکت" گردید.
  
تولید کنندگان این بازی مدعی‌اند که کندو شباهت زیادی به بازی شطرنج (با تم حشرات) دارد. شاید این گفته به خاطر کارکرد متفاوتی که هر یک از مهره‌ها دارند عنوان شده باشد اما مطمئنا از آنجا که اولا نه دارای نظم، سازمان و پیچیدگی شطرنج است، نه بازی، صفحه‌ای دارد و نه مهره‌ها قادر به حذف یکدیگرند (خشونت شطرنج را ندارد!) در نتیجه شاید این ادعا از کمی چاشنی اغراق هم بهره برده باشد. با این وجود نمیتوان جذابیت این بازی و محبوبیتی که در میان بسیاری از مردمان جهان به دست آورده را نادیده گرفت.
روش بازی کندو به این صورت است که ابتدا یک بازیکن مهره ای را وارد زمین بازی میکند، و نفر بعدی مهره خود را در کنار آن قرار می‌دهد، در ادامه هیچ مهره‌ای که وارد بازی می‌شود نمی‌بایست با مهره‌ای غیر همرنگ تماس داشته باشد اما در طول بازی مجاورت مهره‌های رقیب در حین بازی ایرادی ایجاد نمی‌کند. زنبور ملکه در یکی از چهار حرکت اول باید وارد بازی شود.
هر یک از مهره‌ها قابلیتی متفاوت دارند که خلاصه‌ای از آنها را خدمتتان عرض می‌کنم: زنبور ملکه در هر نوبت تنها می‌تواند یک خانه حرکت کند. سوسک نیز توانایی‌اش مثل زنبور ملکه است با این تفاوت که می‌تواند از کندو بالا رفته روی مهره‌های دیگر قرار بگیرد. ملخ هم از روی مهره‌هایی که در امتداد هم قرار دارند تا اولین خانه خالی می‌تواند بپرد. عنکبوت در هر بار سه خانه جابجا می‌شود. مورچه آزادترین مهره است و می‌تواند به سمت هریک از خانه‌های خالی به غیر مناطق ممنوعه حرکت کند.
بازی زمانی به پایان می‌رسد که زنبور ملکه‌ی یکی از حریفان به طور کامل محاصره شود.
شرح مبسوط‌تری از روشها و قواعد بازی در دفترچه راهنمایی که همراه این بازیست گنجانده شده است که نمونه آن را می‌توانید در لینکهای ذیل مشاهده فرمایید.
لازم به یادآوری است که شرکت اصلی تولید کننده بازی هایو (hive) یا همان کندو به نام gen42 در سالهای اخیر مهره‌های جدیدی با قابلیت‌های جدید برای این بازی ابداع کرده که می‌شود آنها را جداگانه خریداری نموده به بازی اضافه کرد. از جمله این مهره‌ها کفشدوزک (Ladybug)، پشه (Mosquito) و خرخاکی (Pillbug) می‌باشند. با وجود اینکه ظاهرا این مهره‌‌ها هنوز وارد ایران نشده‌اند این احتمال می‌رود که شرکتهایی که این بازی را در ایران تولید کرده‌اند اقدام به تولید و توزیع آنها نیز بنمایند.